„District of Reconciliation“: Novi poduhvat za regionalni dijalog i pomirenje

Fondacija Novi Sad – Evropska prestonica kulture, kao vodeći partner na projektu „Fostering the Culture of Participation in Regional Reconciliation Dialogue – District of Reconciliation“, prisustvovala je ceremoniji potpisivanja ugovora, koja je označila zvanični početak ovog značajnog regionalnog poduhvata, finansiranog od strane Evropske unije.

Ceremonija je održana 9. decembra 2024. godine u 15.00 časova u Evropskoj kući u Beogradu, u organizaciji Delegacije Evropske unije u Srbiji. Događaj je otvorio ambasador Delegacije Emanuel Žofre, naglašavajući važnost evro-integracija, regionalne saradnje i inicijativa usmerenih ka pomirenju i izgradnji poverenja u Zapadnom Balkanu.

Tom prilikom, dobitnici grantova u okviru poziva „IPA III/2024/179703-2/6 – Support to regional thematic networks of Civil Society Organisations (CSOs)“ ukratko su predstavili svoje projekte. Ispred Fondacije Novi Sad – Evropska prestonica kulture, Lazar Jovanov, koautor i koordinator projekta, predstavio je ideju, ciljeve i ključne aktivnosti projekta „District of Reconciliation“.

O projektu „District of Reconciliation“

Cilj projekta je kreiranje interdisciplinarne platforme za regionalni dijalog i izgradnju međusobnog poverenja u regionu Zapadnog Balkana, sa posebnim fokusom na uključivanje mladih i lokalnih zajednica. Projektne aktivnosti su osmišljene na način da podstiču kulturu dijaloga kroz inovativne metode, uključujući umetničke i edukativne programe, zagovaračke aktivnosti, kao i aktivnosti koje podižu svest i promovišu narative mira i razumevanja.
Glavne aktivnosti uključuju:
  • Organizaciju tri regionalna omladinska kampa za razvoj interkulturalnih kompetencija (u Kumanovu, Novom Sadu i Podgorici);
  • Tri panel diskusije u Tuzli, Subotici i Novom Sadu, koje se fokusiraju na izazove i perspektive u podučavanju istorije, promociji međukulturnog dijaloga među mladima i jačanju tranzicione pravce u cilju pomirenja u regionu Zapadnog Balkana. Zaključci sa panela biće objedinjenii u zbirku pisanih izveštaja sa preporukama za javne politike, doprinoseći osnaživanju organizacija civilnog društva za proaktivno uključivanje u regionalno pomirenje i povećanju lokalnih kapaciteta za podršku dijalogu, poverenju i inkluzivnoj demokratiji.
  • Otvoreni regionalni poziv za angažovane umetničke projektne predloge vrednosti do 25 hiljada. Teme konkursa će biti usmerene na promociju pomirenja i međukulturnog dijaloga kroz angažovanu i participativnu umetnost, s posebnim akcentom na jačanje civilnog društva, borbu protiv stereotipa i predrasuda, kao i na izgradnju zajedničkog kulturnog prostora na Zapadnom Balkanu. Vrednost ukupnog fonda konkursa iznosi 300.000 EUR;
  • Pet interdisciplinarnih umetničko-zagovaračkih festivala „Districts of Reconciliation“ u pet gradova zemalja Zapadnog Balkana: Tuzla, Podgorica, Kumanovo, Tirana, Novi Sad.
Projekat okuplja širok spektar učesnika, uključujući omladinske i ženske grupe, lokalne i regionalne nevladine organizacije, medijske kuće, umetnike i stručnjake iz oblasti tranzicione pravde. Partneri na projektu su renomirane organizacije iz Zapadnog Balkana, među kojima su Local Democracy Agency (Subotica), Centar za regionalizam (Novi Sad), Forum građana Tuzle (BiH), Centar za interkulturni dijalog (Severna Makedonija), Mladiinfo (Crna Gora), Youth Act Albania i OPENS (Srbija).
„District of Reconciliation“ se oslanja na angažovane, zagovaračke, ekspertske, kulturne i kreativne pristupe kako bi inspirisao mlade i lokalne zajednice na otvoreni dijalog i stvaranje zajedničkog narativa, sa ciljem izgradnje trajnog mira i poverenja u regionu.
Period relizacije projekta je tri godine, a ukupna vrednost iznosi 1,123,195.00 evra.

Povezani članci